Blog

Anasayfa   -   Blog   -   Mehteran.Com Hikayemiz

Mehteran.Com Hikayemiz

22 Ağustos 2018

Mehteran.com ne zaman nasıl kurulduk, mehter tarihimiz, mehter hikayemiz, ödüllerimiz, yaptıklarımız ,yapacaklarımız, amacımız, mehter çalışmalarımız, mehter takımı kiralama hizmetimiz, mehter kiralama ve konser faaliyetleri.

Mehteran.Com Hikayemiz

 

 

     24 Mart 1996 yılında kendi kültürümüz olan mehter takımını yaşatmak faaliyetlerde kullanmak geliştirip sonraki nesillere aktarmak üzere fikir ve sanat çalışmalarını başlatarak ilk adımı attık. O dönemin siyasi yönü karışık olmasından dolayı bir hayli zordu mehter, sancaklar bazı kesimler için sorun oluyordu. Elbette takdir eden, saygı duyup değer veren bir kesimde vardı. Bu kesim tamamen bizim aynamız oldu ve biz mehter takımı çoşkusunu kendi ruhumuzda hisseden toplam 50 kişilik bir grup olarak bu işe başladık. Mehter disiplin gerektiren önemi yüksek derecede olan bir kavramdır. Biz de mehter takımı çalışmalarını her perşembe günü düzenli bir şekilde yaptık. 

 

 

 

 

    Mehter takımı içerisinde müzisyenler yanı sıra gönüllü olarak katılmak isteyen herkesi kabul ettik. Alanında uzman eğitmen müzisyen kadromuz ile bu yönde isteği ve yeteneği olan arkadaşları eğiterek mehter takımının provalarını gerçekleştirmeye başladık. Avukat, öğretmen, işçi, memur, usta, müzisyen olarak her kesimden ayırt etmeden herkesi grubumuza alıyor ve eğitiyorduk. Provalarımız bir hayli çoşkulu geçiyor, her prova bizlere Osmanlı'nın çoşkusunu yaşatıyor içimizde ecdadımıza olan sevgimizi ve bağlılığımızı yükseltiryordu. 

 

 

 

 

    Gönülden bu işe saygı duyan kişilerle bu işe başladığımız için kısa sürede konserler vermeye başladık. Verdiğimiz konserler o dönem Vakıf, dernek, belediye, festival ve özel etkinlikler olarak devam ediyordu. Her konserde insanların bize bakışı, izleyenlerin gözlerindeki çoşku yüreklerindeki duygular gözlerinden akan yaş ile bizlere doğru yolda olduğumuzu gösteriyordu. İçimizde öyle bir mehter aşkı vardı ki bu bize güç veriyor kesinlikle sıkılmıyor ve yorulmuyorduk. Her konseri iple çekiyor her provamızda neşe doluyor, mükemmel bir mehter takımı olmuştuk. 

 

 

 

    İstanbul'un her ilçesinde konserler veriyorduk, bir süre sonra il dışından davetler almaya başladık. Türkiye'nin çeşitli illerinde görevler yaparak mehter takımı çoşkusunu İstanbul dışında da yaşatmaya ve yaşamaya başladığımızda artık bu işi gerçekten iyi yaptığımızı daha da neler yapabileceğimizi düşünmeye başladık. Nitekim her prova ve konserde repertuarımızı ve düzenimizi geliştirdik. 

 

 

 

 

    2005 Yılında ilk Yurt dışı seyahatimizi gerçekleştirdik. Fransa'ya giderek burada Türkiye Cumhuriyetimizi ve Osmanlımızı temsil etmenin gururunu yaşadık. Artık çok daha güçlü bir ekip olmuştuk. 1000 den fazla konser veren aynı anda üç yerde bağımsız konser verebilen çok büyük bir mehter takımı olduk. 

 

 

mehter seyahat

 

    Bu süreçten sonra düşüncelerimiz, talepler doğrultusunda mehter takımı eğitimi vererek mehter takımı kurma çalışmaları ile Türkiye geneli ve Yurt dışında mehter takımı kurarak eğitimler vermeye başladık. Amacımız mehteri tüm dünya genelinde tanıtmak bizden sonraki nesillere aktarmaktı. Bu uğurda yıl 2018 oldu ve biz 100 den fazla mehter takımı kurduk. 10 binden fazla mehter konseri yaptık. Sayısız il ve ilçede mehter çoşkusunu yaşattık. Bir çok ödül ve teşekkür aldık. Mehter adı geçen her yerde olduk.

 

 

    Mehter takımı kıyafetleri kendi bünyemizde tasarlayarak imalat yapmaya başladık. Kendi mehter takımı kostümlerimizi kendimiz üreterek bu işide öğrendik. Akabinde mehter takımı ekipmanları, sazları, enstrümanları ve malzemelerini üreterek mehter adına herşeyi yapan büyük bir şirket olarak piyasada yerimizi aldık. A dan Z ye mehter takımı ile ilgili herşeye hakim, bu konuda dinamik bir yapıya sahip güçlü bir portföyü ve mehter kıyafetleri üretimi yapan yapısı ile 7 den 70 e herkese hitap eden bir takımız.

 

    Sizlere böyle bir geçmiş ile hizmet etmekten gurur duyuyoruz. Tüm özel gün ve organizasyonlarınızda sizlerele olmaktan mutluluk duyuyor ve içimizdeki mehter aşkını 22 yıldır kesintisiz bir şekilde yaşamaktan zevk alıyoruz.

 

 

 

 

    Bizi tercih ettiğiniz için teşekkürler.

 

 Bu yazı 280 kere okundu.

Diğer Blog Yazıları

Mehter Takımı Tarihi

28 Kasım 2018

Mehter Sazları

12 Temmuz 2018

Mehter Marşları

05 Temmuz 2018

MEHTER TAKIMI KİRALAMA

Mehteran.Com "Mehter Adına Herşey" Sloganı ile gerçek ve % 100 profesyonel kaliteli olarak mehter takımı enstrümanları ve mehter kıyafetleri satış ve kiralama hizmetini profesyonel olarak uzman ekibi ile her yaşa göre mehter takımı için yapıyor. Oluşturacağınız gruplar için mehter hocaları ile en iyi şekilde mehter takımı eğitimi veriyor. Sizlere mehter alanında tüm konularda uzmanlık alanı ve çalışmaları ile hizmet vermekten gurur duyuyor. Türkiye'nin en iyi mehter takımı olarak her yaşa her gruba her şehir ve her ilçeye uzman mehteran ekipleri ile hizmet veriyor.

MEHTER TAKIMI