Blog

Anasayfa   -   Blog   -   Mehter Nedir ?

Mehter Nedir ?

01 Temmuz 2018

Mehter nedir, mehter takımı nedir, mehteran nedir, mehter ne zaman kuruldu, mehter ne işe yarar, savaşta mehter, istanbul mehter, osmanlıda mehter, mehter takımı bilgisi, mehter tarihçesi, mehteran.com

Mehter Nedir?

 

 

Dostluk, sevgi ve sohbet ocağı olarak gösterilen Mehter, Farsça'da Mıhter kelimesi ile bilinmektedir. Osmanlılar tarafından kelimeden arındırılmış ve en son hali ise "Mehter" olmuştur. Dünyanın ilk ve en eski ordu bandosu ünvanını taşımakta olan Mehter, Orhun Kitabelerinde ilk olarak rastlanmıştır. Savaşlarda büyük bir etkisi bulunan Mehter takımının, düşmanın psikolojisini bozmak amacıyla hareket ettiği bilinmektedir. Uzaktan gelen gök gürültüsü ve ses ile düşmanın korkutulması sağlanmaktadır. Düşmanın psikolojisini olumsuz etkileyen Mehter, ordumuza avantaj sağlıyor. Bu avantaj doğrultusunda kazandığımız savaş sayısının bir hayli fazla olduğunu görülürken, düşmanlarımız tarafından da Mehter marşının önemine ilişkin açıklamalar bulunuyor. Devirdiğimiz ordular, Mehter marşının kendilerini psikolojik olarak olumsuz etkilediğini defalarca itiraf etmiştir. Osmanlı İmparatorluğu ile savaşa girmeden önce askerlerin özel olarak, Mehter marşına ilişkin psikolojik olarak eğitildiklerini belirtmişlerdir. Mehter kıyafetleri ile de oldukça ilgi çekmiştir. Ancak çoğu zaman, yapılan eğitimlerin etkisinin olmadığını ifade etmişlerdir. Tarihte birçok savaş, Mehter marşının psikolojik etkisi sebebi ile daha başlamadan bitmiştir.

 

 

 

Mehter Sembolleri

 

 

Mehter'in belli başlı sembolleri bulunmaktadır. Ocak, sancak ve zafer olarak üç sembolü bulunan Mehter, bu semboller çatısı altında savaşlarda büyük bir üstünlük kurulmasını sağlamıştır. Osmanlı Yeniçeri Askeri Bandosu olarak bilinen Mehter, Piri Hacı Bektaşi Veli ve Peygamber efendimizin adının okunması, maşlarda adlarının zikredilmesi de gelenekler içerisinde bulunmaktadır.

 

 

Ocak, Mehter'de topraklarımızı simgeler. Topraklarımızı korumak ve savunmak amacıyla çalınan Mehter, topraklarımıza verdiğimiz önemimize vurgu yapmaktadır. Sancak ise savaş sırasındaki mücadeleyi, bayrağımızı vs. durumları ifade etmektedir. Son olarak zafer ise Mehter'in amacını ortaya koymaktadır. Mehter ile zafere ulaşılacağını belirtirken, Osmanlı mehterinde, çeşitli müzik aletlerinin yer aldığı görülmektedir. Mehter içerisinde zurna, boru, kurrenay ve mehter düdüğü gibi nefesli, üflemeli, davul, kös, nakkare, çevgan ve zil gibi vurmalı ya da çarpmalı çalgılar da bulunmaktadır. Bütün çalgıların sayısının eşit tutulduğu görülürken, bu sayıya ilişkin mehterin kaç katlı olduğu ortaya koyulurdu. Sembolleri ve çalgı çeşitleriyle dikkat çeken Mehter, tarihimizin en büyük kültürleri arasında bulunmaktadır.

 

 

 

 

Mehter'in Savaşlara Etkisi

 

Tarih boyunca savaşlarda büyük bir önemi bulunan Mehter, savaşlara etkisi ile bilinmektedir. Mehter'in savaşlara etkisi, tartışılamayacak kadar önemlidir. Savaşlarda kaybeden değil, kazanan tarafta olmamızı defalarca sağlamıştır. Düşmanın psikolojisiyle savaş başlamadan oynayan Mehter, düşmanın kaçmasını bile sağlamayı başarmıştır. Savaşlarda korkutucu şekilde sesler çıkarması sebebi ile Mehter, düşmanların savaşlarda psikolojik olarak olumsuz etkilenmesini sağlamıştır. Mehter'in savaşlara etkisinin yüksek olması, birçok savaşın galibiyet ile bitmesini sağladı. Osmanlı İmparatorluğunun galip geldiği savaşlara bakıldığında, Mehter marşının etkisinin çok büyük olduğu görülmektedir.

 

 

 

 

Mehter'in savaşlara etkisi, diğer medeniyet ve hükümdarlıklarında dikkatini çekmiştir. Savaşlarda galip gelen tarafta olmayı başaran Osmanlı, Mehter'in önemini her zaman belirtmiştir. Diğer topluluklarda, Mehter marşını örnek almaya başlamışlardır. Kendi savaş bandoları ile mehter marşları söylemeye başlayan topluluklar ve imparatorluklar, Mehter marşının seviyesine hiçbir zaman ulaşamamıştır.

 

 

Mehter Takımı Nedir ?

 

Mehter marşı ile kazandığımız savaşların sayısı bir hayli fazla olurken, günümüzde de hala izleri bulunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğuna ilişkin belgeseller, filmler veya diziler izlerseniz, Mehter takımı marşının seviyesini görebilirsiniz. Bununla birlikte, Mehter marşı ile ilgili günümüzde kompozisyonlar ve çeşitli seminerlerde yapılmaktadır. Mehter eğitimi ile her topluluk mehter eğitimini alabilir. Mehter marşına ilişkin yapılan etkinlikler, şehir merkezlerinde sıklıkla görülmektedir. Günümüzde özel kuruluşlar, açılış ve özel günlere ilişkin kutlamalarını da, Mehter marşı ile yaptıklarını görülüyor. Mehter marşının Türk tarihinde büyük bir önemi bulunurken, marşa ilişkin birçok makale bulunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde yazılan kitaplarda, marşın çok önemli olduğunu ve savaşlara etkisinin büyük olduğu belirtilmiştir.

 

 Bu yazı 355 kere okundu.

Diğer Blog Yazıları

Mehter Takımı Tarihi

28 Kasım 2018

Mehteran.Com Hikayemiz

22 Ağustos 2018

Mehter Sazları

12 Temmuz 2018

Mehter Marşları

05 Temmuz 2018

MEHTER TAKIMI KİRALAMA

Mehteran.Com "Mehter Adına Herşey" Sloganı ile gerçek ve % 100 profesyonel kaliteli olarak mehter takımı enstrümanları ve mehter kıyafetleri satış ve kiralama hizmetini profesyonel olarak uzman ekibi ile her yaşa göre mehter takımı için yapıyor. Oluşturacağınız gruplar için mehter hocaları ile en iyi şekilde mehter takımı eğitimi veriyor. Sizlere mehter alanında tüm konularda uzmanlık alanı ve çalışmaları ile hizmet vermekten gurur duyuyor. Türkiye'nin en iyi mehter takımı olarak her yaşa her gruba her şehir ve her ilçeye uzman mehteran ekipleri ile hizmet veriyor.

MEHTER TAKIMI