Blog

Anasayfa   -   Blog   -   Mehter Takımı Kuruluşu ve Tarihçe

Mehter Takımı Kuruluşu ve Tarihçe

03 Temmuz 2018

Mehter takımı kuruluşu ve tarihçe hakkında yazılan bilgiler, mehter tarihi, mehteran tarihsel bilgileri mehter ödevi, mehter ne zaman kuruldu?

Mehter Takımı Kuruluşu ve Tarihi

Milattan önceki zamanlarda Türklerin, orduda takım halinde müzik Enstrumanları çaldırdığı bilinmektedir. İlk Türk eseri olan Orhun Kitabeleri, Mehteranın atası olarak kabul edilmekte olan Tuğ Ekibinden bahsetmektedir. 8.yy.da yazılmış olan eser, Mehtere ilişkin ilk kaynak olarak bilinmektedir. Kaşgarlı Mahmut tarafından 11.yy.da yazılan Divan-ı Lugat-it Türk Hakan'ın huzurunda nevbet vurulduğunu belirtmektedir. Türklerin, savaş öncesinde psikolojik baskı amacı oluşturmak ve savaş ruhunu ortaya koyduğu marşa, Mehter Müziği denmektedir. Topluluğa ise "Mehteran Takımı" denilmektedir.

 

Mehter Takımı Hakkında

 

Osman Bey,  Anadolu Selçuklu Hükümdarı tarafından bağımsızlığın kabulü sebebi ile hakimiyet sembolü amacıyla, tuğ ve davul almıştır. Osman Gazi, Mehtere ilişkin önemli adımlar artmıştır. Mehter marşının önemini daha da arttıran Osman Gaazi, marşın savaşlar öncesinde çalınmaya başlamasını sağlamıştır. Kale kuşatmalarında, deniz savaşlarında ve meydan savaşlarında düşmana saldırı emri verilirken, Mehter marşı çalınmaktadır. Savaşa giren askerlerin heyecanını ve moralini arttıran marş, düşmanın ise psikolojinizi bozmayı amaç ediniyor.

 

 

Mehter, Osmanlı İmparatorluğu döneminde neredeyse bütün Padişahlar tarafından, Harplerde mutlaka kullanılmıştır. II. Mahmut ise Yeniçeri Ocağı ile birlikte kapatıldı. Mehter'in faaliyetlerine son verilmesinin ardından Avrupa'da, Mehter'e benzeyen bando takımları kurulmaya başlanmıştır. Mehter takımının 80 yıllık bir sessizliğe gömüldüğü dönemde, birçok savaş ise kaybedilmeye başlandı.

 

 

Mehter marşı, 1914'de tekrardan çalınmaya başlanmıştır. Yazar Celal Esat Arseven ve Askeri Müze Müdürü Ahmet Muhtar Paşa'nın çabaları büyüktür. Bu çabalar eşliğinde, Askeri Müze'de çalınmaya başlanmıştır. I.Dünya Savaşı sırasında Enver Paşa tarafından Ordu bölüklerinde kısa soluklu da olsa yeniden oluşturulmasına karar verilmiştir. Askeri Müze Mehteri, 1935 yılında ise Milli Savunma Bakanı Zekai Apaydın tarafından kapatılmıştır. Kapatılma sebebi olarak ise aslına uygun olmadığı belirtilmiştir.

 

 

Günümüzdeki Mehteran, Genelkurmay Başkanlığı'nın isteği üzerine yapılan bir çalışma sonucunda kurulmuştur. 1953 yılında altı katlı olarak kurulduktan sonra 1968'de 9 katlı hale getirilmiştir. Mehteran takımı, dünya askeri tarihinin ilk bandosu olarak tarihe geçmiştir. Türk eserlerinin ritimlerini, günümüze taşımaya devam etmektedir.

 

 

Alaturka ve Mehter'in İlişkisi

 

Avrupa'da 18.yy.da doğan Alaturka müziği, Mehter marşının etkisi ile ortaya çıkmıştır. Avrupa'nın önemli sanatçıları içerisinde bulunan Beethoven, Mozart ve daha niceleri, dönemde Mehter marşından esinlenmiştir. Bu esinlenme ile birlikte, Alaturka müziği ortaya çıkarıldı.

 

 Bu yazı 1642 kere okundu.

Diğer Blog Yazıları

Mehter Takımı Tarihi

28 Kasım 2018

Mehteran.Com Hikayemiz

22 Ağustos 2018

Mehter Sazları

12 Temmuz 2018

Mehter Marşları

05 Temmuz 2018

MEHTER TAKIMI KİRALAMA

Mehteran.Com "Mehter Adına Herşey" Sloganı ile gerçek ve % 100 profesyonel kaliteli olarak mehter takımı enstrümanları ve mehter kıyafetleri satış ve kiralama hizmetini profesyonel olarak uzman ekibi ile her yaşa göre mehter takımı için yapıyor. Oluşturacağınız gruplar için mehter hocaları ile en iyi şekilde mehter takımı eğitimi veriyor. Sizlere mehter alanında tüm konularda uzmanlık alanı ve çalışmaları ile hizmet vermekten gurur duyuyor. Türkiye'nin en iyi mehter takımı olarak her yaşa her gruba her şehir ve her ilçeye uzman mehteran ekipleri ile hizmet veriyor.

MEHTER TAKIMI