MEHTER HİZMETLERİMİZ

Mehter Takımı Kostümleri

 

Mehter Takımı Kostümleri Satış ve Kiralama

Mehter, dünyanın en eski askeri bandolarından biridir. Mehterin tarihsel sürecine bakıldığında milattan önceki yüzyıllara kadar uzanır. İlk olarak Orta Asya'da görüldüğü bulgularına ulaşılmıştır. VIII. yüzyılda yazılmış olan ve Türk tarihinin en eski yazılı kaynağı olarak bilinen Orhun Kitabeleri'nde birtakım çalgılardan bahsedildiğini görmekteyiz. Mehter töreninde görev alanların kıyafetleri hakkında tam bir bilgi bulunmamakla birlikte çeşitli kaynaklardaki minyatür, resim ve diğer bilgilerden yararlanılarak elde edilen bulgulardan Mehter bölüğündeki görevlilerin giydikleri kostümler hakkında bilgi ve fikir sahibi olunabilinmiştir. Mehter takımının kostümleri bazı dönemlerde değişikliğe uğramış olsa da, XVI. yüzyıla kadar kullanılan kostümlerin bu yapının temel karakterini yansıttığı tarihçiler tarafından genel kabul görmüş ağırlıklı görüştür.

 

Günümüzde Topkapı Sarayı Minyatürlü el yazmaları koleksiyonlarından elde edilen bilgiler ışığında mehter kıyafetlerinin iki bölümde incelemek mümkündür. Bunlar, subay kıyafetleri ve er kıyafetleridir.

 

Surname-i Vehbi Münyatürleri ile Hünernfune Minyatrülerinde mehter takımındaki subay kıyafetleri tasvir edilmiştir. Mehterbaşı Ağa, Başmehter Ağa, Sazbaşı Ağa ve Cevgamlerin giydikleri kıyafetlerde başta türban sarılı, al renkte, destar kavuk bulunur. Üstlükte ise al renkli kaput veya aynı renkte çuha biniş kıyafeti yer almaktadır. Alt kısma gelince, sarı renkte içlik, belden bağlama bel kuşağı, kuşağın altında bacakta al çuha çakşır bulunmaktadır. Subay kıyafetlerinde ayakta ise sarı renkte yemeni ile bütünlük sağlanmıştır. Mahmut Şevket Paşa'nın Osmanlı Teşkilat ve Kıyafet-i Askeriyyesi adlı eseri ile Arifi Paşa'nın Mecmua-i Tesavir-i Osmaniye (Arifi Paşa Albümü) adlı eserde er kıyafetleri izah edilmiştir. Er kıyafetleri mehter kadrosunda yer alan subaylar dışında kalan personellerin giydikleri elbiselerdir. Bu kıyafetlerde ise, baş kısmında türban sarılı yeşil, mor, lacivert ya da siyah renklerden oluşan destar kavuk yer almaktadır. Sırtta üstlük olarak kavuk rengine uygun yeşil, mor, lacivert ve siyah renklerden çuha biniş, altta biniş rengine uygun renkte içlik giyilmektedir. Belde dalama kuşak ve altta bacakta al renkte çuha veya bezden dikilmiş çakşır yer almaktadır. Ayak bölümünde ise kırmızı renkte yemeni giyilmektedir. Saz başları için kırmızı cübbe, kırmızı kavuk, kırmızı şalvar, sarı üç etek ve sarı yemeni sembolleşmiş giysileridir. Diğer saz gruplarını icra edenler lacivert cübbe, kavuk, şalvar ve renkli üç etek ile kırmızı yemeni giymektedirler. Çevgânların giysileri ise kırmızı cübbe, kavuk şalvar ile sarı üç etek ve sarı yemenidir. Mehterbaşının yemenisi de sarı renktedir.

 

Mehterin idari anlamda sorumlusu olan ve en önde yürüyen bölüğün komutanı mehterbaşının sırtına kırmızı kaput, veya çuhadan dikilmiş cübbe giymektedir. Başına pamuklu kumaştan yapılan kırmızı kavuk takmaktadır. Kavuğun etrafı sarık ile dolanmaktadır. Altında kırmızı çuha şalvar ve sarı içliğin üzerine kuşak sarmaktadır. Mehterbaşının yemenisi sarı renktedir.

 

Zurnazenler, başlarına mor kavuk üzerlerinde beyaz “destar” takmaktadırlar. Kırmızı şalvar, sarı yemeni, kırmızı cübbe (biniş) ile kıyafetlerini tamamlamaktadırlar. Boruzenler, zilzenler, tabılzenler, nakkarezenler ile davulzenler başlarına yeşil renkli destarlı kavuk, mor üstlük, lacivert ve siyah sık dokunmuş çuhadan biniş ile altta erkek şalvarı olarak da adlandırılan ve al renkli “çakşır” ve ayakkabı olarak kırmızı renkli yemeni giymektedirler. Çevganiler ise, bol bir kırmızı cübbe, kavuk, şalvar, sarı renkte etek entari ve hafif sarı renkte yemeni (ayakkabı) giydikleri bilinmektedir. Köszenbaşılar ise, başına kırmızı kavuk ve üzerine beyaz destar sardıkları, kırmızı kaftan giydikleri bilinmektedir. Ayrıca köszenbaşıların uzun mavi kuşak ile yakasız uzun kollu erkek gömleği (mintan), bacaklarında kırmızı şalvar, ayaklarında sarı yemeni ve en son tüm giysiyi örten kırmızı cübbe yer almaktadır. Zırh, sancak, tuğ, çevgenler mehter takımının giydiği kıyafetleri tamamlayan diğer ekipmanlardan bazılarıdır.

 

Mehter takımı sadece marş çalmaz. Mehter enstrümanlarının da iştiraki ile kendi alt yapısına uygun olarak semai, fasıl, serhat ve Rumeli türküleri, peşrev ve saz semaileri de çalabilmektedirler. Mehter takımının icra ettiği müzik, klasik Türk müziğinde yer alan makam, beste ve usullerin kullanıldığı tek sesli müzik yapısına sahiptir. Bu musikinin çeşitli formları bulunmaktadır. Peşrev, semai, nakış, cengi harbi, murabba, kalenderi en yaygın bilinen ve icra edilen formlarıdır. Ayrıca bu formlardan başka serhat türküleri, saz semaileri de icra edilebilmektedir.

 

Mehter takımına XVIII. yüzyılda giyilen sarık, cüppe, entari, dökme şalvar giydirilmesi eleştiri konusu olmuştur. Bu kıyafet şekli yerine XVI. yüzyılda giyilen kıyafetlerle törenlerin icra edilmesinin daha uygun olacağı vurgulanmış ve tekrar bir önceki giysi şekline dönüşün önü açılmıştır. Mozart, Beethoven gibi ünlü bestecilere de ilham kaynağı olan mehter musikini icra edenlerin kıyafetlerinin XVI. yüzyıl dönemine ait olan giysilerle daha uygun olduğu görüşü ağırlık kazanmıştır.

Diğer Hizmetlerimiz

Sünnet Tahtı ve Yeniçeri Ekibi Kiralama

Mehter Takımı Kiralama

Mehter Takımı Enstrümanları ve Müzik Aletleri

Mehter Takımı Eğitimi

MEHTER TAKIMI KİRALAMA

Mehteran.Com "Mehter Adına Herşey" Sloganı ile gerçek ve % 100 profesyonel kaliteli olarak mehter takımı enstrümanları ve mehter kıyafetleri satış ve kiralama hizmetini profesyonel olarak uzman ekibi ile her yaşa göre mehter takımı için yapıyor. Oluşturacağınız gruplar için mehter hocaları ile en iyi şekilde mehter takımı eğitimi veriyor. Sizlere mehter alanında tüm konularda uzmanlık alanı ve çalışmaları ile hizmet vermekten gurur duyuyor. Türkiye'nin en iyi mehter takımı olarak her yaşa her gruba her şehir ve her ilçeye uzman mehteran ekipleri ile hizmet veriyor.

MEHTER TAKIMI